olej-rycynowy.jpgNaturalne metody pielęgnacji włosów wracają do łask, ponieważ nie obciążają budżetu, nie wymagają dodatkowych przyrządów, są bezpieczne, a ich skuteczność potwierdzona przez pokolenia zadowolonych kobiet z całego świata. Dziś na tapet bierzemy olejek rycynowy, czyli niezastąpiony kosmetyk w domowej pielęgnacji włosów. Jak go stosować?

Cena oleju rycynowego jest jedną z najniższych, jest to też najbardziej nabłyszczający olejek. To świadczy tylko na plus tego specyfiku. Trzeba jednak pamiętać, że stosowanie oleju rycynowego nie u każdego przyniesie takie same efekty. To uzależnione jest od osobistych preferencji i tego, w jaki sposób aplikujemy olej rycynowy na włosy.

Olej rycynowy do olejowania?

Olej rycynowy można nakładać bezpośrednio lub jako składnik mieszanek na włosy. Trzeba jednak przyznać, że do olejowania włosów rycyna się średnio nadaje – właściwości oleju rycynowego sprawiają, że gęstą formułę trudno dokładnie rozprowadzić na całych włosach, a ciężki olej nie daje się później łatwo zmywać. To nie oznacza, że należy zrezygnować ze stosowania oleju rycynowego na włosy. Do olejowania warto wykorzystać olej rycynowy w połączeniu z innym, lżejszym olejem bazowym. Bezpośrednio rycyna bardzo dobrze sprawdza się do zabezpieczania końcówek lub olejowania skóry głowy – zamiast nakładać olejek rycynowy na całe włosy, warto postawić na miejscowe działanie i nakładać olej rycynowy tylko na skórę, wykonując delikatny masaż.

Olej rycynowy na mokre włosy?

Raczej nie poleca się stosowania oleju rycynowego na mokre włosy, ale już inaczej ma się sprawa w przypadku włosów lekko wilgotnych. Poleca się delikatne zwilżanie włosów przed nałożeniem oleju rycynowego, z prostej przyczyny – gęsty olej rycynowy nakłada się wtedy o wiele lepiej, bo nieco się rozrzedza. Poza tym zwilżone włosy są bardziej podatne na absorpcję składników odżywczych z oleju rycynowego, a więc włosy są lepiej odżywione. Można olej rycynowy nakładać po myciu włosów, jednak mimo tego zawsze trzeba go spłukać, aby nie obciążył włosów.

Olej rycynowy na ciepło?

W przypadku oleju rycynowego do włosów temperatura ma znaczenie tylko wtedy, jeśli mamy mniej czasu. Standardowo olej rycynowy trzyma się na włosach od godziny nawet do kilku godzin (np. przez całą noc), ale można proces odżywiania rycyną przyspieszyć. Wystarczy olej rycynowy podgrzać przed nałożeniem na głowę, a dodatkowo zabezpieczyć ciepłym ręcznikiem i podgrzać suszarką. Działanie oleju rycynowego będzie wówczas widoczne już po kwadransie.