olej-rycynowy.jpgPopularny w kosmetyce olejek rycynowy pozyskuje się z nasion rącznika pospolitego, które poddaje się tłoczeniu na zimno, a następnie wygotowuje się w wodzie, aby pozbyć się trujących toksyn z oleju. Jest łatwo dostępnym, niezbyt drogim i bardzo wartościowym olejem roślinnym. Jego popularność sprawia, że coraz chętniej po niego sięgamy. Jak można wykorzystać olej rycynowy w codziennej pielęgnacji?

NA POROST WŁOSÓW

Najbardziej znane jest działanie oleju rycynowego na włosy, które podczas regularnego stosowania tego olejku są widocznie wzmocnione, szybciej rosną i mogą się nieco przyciemniać. Kogokolwiek nie zapytalibyśmy o olejek rycynowy, będzie mówił o przyspieszanie wzrostu włosów.

NA WZMOCNIENIE RZĘS I BRWI

Nakładanie oleju rycynowego na rzęsy lub brwi za pomocą czystej szczoteczki np. od zużytego tuszu do rzęs może przynieść zaskakujące efekty. Włoski stają się ciemniejsze, bardziej gęste, mocniejsze i wyraziste, a rzęsy mogą się widocznie wydłużyć i podkręcić.

NA USUWANIE BLIZN

Chętnie stosuje się olej rycynowy w niwelowaniu widoczności blizn, ponieważ zawiera sporo kwasów tłuszczowych wnikając w tkankę bliznowatą. Choć jego działanie może być dość wolne, to jest to jeden ze skuteczniejszych i trwalszych sposobów na pozbycie się blizn.

NA ROZSTĘPY

Olejek rycynowy już w starożytnych Chinach wykorzystywano w kwestiach związanych z ciążą. Wówczas stosowano go do wywoływania porodu, natomiast dziś chętniej wybiera się go do walki z rozstępami, które skutecznie eliminuje, wypełnia, rozjaśnia i uelastycznia skórę.

NA PROBLEMY SKÓRNE

Właściwości olejku rycynowego sprawiają, że jest świetnym specyfikiem na różnego rodzaju problemy skórne – trądzik, suchość skóry, oparzenia słoneczne, kurzajki, świąt, grzybica miejscowa, liszaj, a nawet pierwsze oznaki starzenia np. zmarszczki.

NA RANY

Olejek rycynowy wykazuje działanie antybakteryjne, a więc z powodzeniem można stosować go jako środek dezynfekujący (nawet na otwarte rany). Zadrapania, skaleczenia lub uszkodzenia wywołane różnego rodzaju problemami skórnymi można oczyszczać olejem rycynowym.

NA TWARDĄ SKÓRĘ

Problem suchej i twardej skóry pięt, kolan lub łokci skutecznie rozwiązuje olejek rycynowy. Wcieranie kilku kropli oleju z rącznika w miejsca przesuszone pomoże je zmiękczyć, nawilżyć i zapobiegać np. pękaniu pięt.

NA PAZNOKCIE

Olej z rącznika pospolitego to skuteczna metoda na odżywianie zniszczonych, popękanych, słabych i rozdwajających się paznokci. Wystarczy regularnie wcierać olejek rycynowy w płytkę paznokcia, skórki, a nawet całe dłonie, aby zauważyć regenerację i wzmocnienie.

NA TWARZ

Popularne ostatnie oczyszczanie twarzy olejami (OCM) z powodzeniem można wykonać z pomocą olejku rycynowego, który nie tyko dobrze oczyści cerę, ale dodatkowo zniweluje podrażnienia, nawilży i odżywi skórę twarzy oraz ust.