Każda kobieta marzy o pięknych, mocnych i spektakularnie długich włosach. Sięgamy po wiele specyfików, które mają zapewnić wzrost włosów i dbamy o prawidłowe odżywienie skóry głowy. Wśród specyfików, które poleca się w pielęgnacji włosów króluje olej rycynowy, o którego zbawiennych właściwościach na kondycję włosów mówi się już od wieków. Jak stosować olejek z rącznika pospolitego na włosy?oil

Odżywianie włosów olejami to popularna metoda, którą można wykonywać na wiele sposobów. Nie każdy olej zachowuje się jednak na włosach tak samo. Olej rycynowy może przesuszać skórę oraz włosy, a nawet wpływać na zwiększenie ilości wypadających włosów, jeśli tylko będzie niewłaściwie stosowany. Przedstawiamy kilka podstawowych zasad stosowania oleju rycynowego na włosy, dzięki którym nie wyrządzimy sobie krzywdy.

1. Olej rycynowy nadaje się bardziej do olejowania skalpu, nie włosów

Rycyna średnio sprawdza się w olejowaniu całej długości włosów, ponieważ ciężko ją rozprowadzić na włosach bez żadnej szkody dla nich. Gęstość oleju rycynowego sprawia, że lepiej sprawdza się w olejowaniu samej skóry głowy, bo wówczas dociera wprost do cebulek stymulując ich efektywniejszą pracę. Warto pamiętać, że rycyna aplikowana na całą długość włosów może je przesuszać i powodować puszenie.

2. Olejku z rącznika pospolitego nie powinno stosować się na końcówki

Nawiązując do wcześniejszego punktu należy powiedzieć też o tym, żeby oleju rycynowego nie aplikować na końcówki. Jest ciężkim i tłustym olejem, który nie zabezpieczy końcówek włosów delikatną warstwą ochronną, a prędzej przetłuści je i obciąży. Poza tym czysty olej rycynowy może przesuszać, a tego w żadnym wypadku nie życzymy naszym końcówkom.

3. Nakładając olej rycynowy na całe włosy trzeba zmieszać go z innym olejem

Olej rycynowy można także z powodzeniem wykorzystywać do odżywiania włosów na całej długości, mimo że olejowanie nim włosów może przynieść więcej szkód. Jeśli chcemy zastosować olejek z rącznika na całe pasma trzeba go jednak wymieszać z innym olejem bazowym, który nawilży ochraniając przed przesuszeniem np. olejem ze słodkich migdałów, kokosowym, jojoba lub oliwą z oliwek.

4. Olejek rycynowy lepiej wykorzystywać w kosmetykach

Mimo wszystko najbardziej bezpieczną formą pielęgnacji włosów olejkiem rycynowym jest wzbogacanie nim odżywek i masek do włosów. Możemy dodać parę krople oleju z rącznika do ulubionej odżywki lub maski do włosów, ale równie dobrze sprawdzi się do stworzenia domowej maseczki na porost włosów np. z żółtkiem jajka i cytryną.